2005 Honda CR-V EX AWD 2.4L I4 VTEC Auto 5-Spd 2nd Gen 117K
Another Impossible To Find Low Mileage 2nd Gen CR-V All-Wheel-Drive With ONLY 117K Original Miles!







2005 Honda CR-V ex awd
JHLRD78805C017470
| VINJHLRD78805C017470 | MakeHonda | ModelCR-V | Year2005 | TrimEX 4WD AT |
| Style/BodySPORT UTILITY 4-DR | Engine2.4L L4 DOHC 16V | Manufactured inSayama, Saitama, Japan | Age21 years | |
| Transmission5-Speed Automatic | VIN ValidationCheck Digit is Correct | History DataRecords Found |
Overview
| Model Year | 2005 |
|---|---|
| Make | Honda |
| Model | CR-V |
| Trim Level | EX 4WD AT |
| Manufactured in | Sayama, Saitama, Japan |
|---|---|
| Body Style | SPORT UTILITY 4-DR |
| Vehicle Type | MPV |
Engine Specifications
| Engine Type | 2.4L L4 DOHC 16V |
|---|---|
| Engine Displacement | 2.4 liter |
| Engine Shape | L4 |
|---|
Drivetrain
| Transmission | 5-Speed Automatic |
|---|---|
| Driveline | 4WD |
| Steering Type | R&P |
| Front Suspension | Independent |
| Rear Suspension | Independent |
|---|---|
| Front Spring Type | Coil |
| Rear Spring Type | Coil |
| 4WD/AWD | Standard |
Fuel Economy & Range
| Fuel Type | GAS |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity | 15.30 gallon |
| Fuel Economy City | 22 miles/gallon |
|---|---|
| Fuel Economy Highway | 27 miles/gallon |
Safety & Driver Assistance
Anti-Brake System: 4-Wheel ABSFront Brake Type: DiscRear Brake Type: DiscChild Safety Door LocksVehicle Anti-TheftABS BrakesVehicle Stability Control SystemDriver AirbagFront Side AirbagPassenger AirbagSide Head Curtain Airbag
Comfort & Convenience
Power Door LocksKeyless EntryAir ConditioningCruise ControlTachometerTilt SteeringTilt Steering ColumnLeather Steering WheeloptSteering Wheel Mounted ControlsPower Windows
Audio & Infotainment
AM/FM RadioCassette PlayerCD PlayerCD ChangerSubwooferopt
Interior Features
Interior Trim
Black Cloth Interior
Ivory Cloth Interior
Standard Seating: 5Second Row Folding SeatCargo Area CoveroptCargo Area TiedownsCargo Netopt
Black Cloth Interior
Ivory Cloth Interior
Standard Seating: 5Second Row Folding SeatCargo Area CoveroptCargo Area TiedownsCargo Netopt
Exterior Features
Exterior Color
Eternal Blue Pearl
Nighthawk Black Pearl
Redondo Red Pearl
Sahara Sand Metallic
Satin Silver Metallic
Silver Moss Metallic
Taffeta White
Load Bearing Exterior RackoptPower SunroofManual SunroofFog LightsoptRunning BoardsoptFront Air DamSplash GuardsPower Adjustable Exterior MirrorDeep Tinted GlassInterval WipersRear Window DefoggerRear Wiper
Eternal Blue Pearl
Nighthawk Black Pearl
Redondo Red Pearl
Sahara Sand Metallic
Satin Silver Metallic
Silver Moss Metallic
Taffeta White
Load Bearing Exterior RackoptPower SunroofManual SunroofFog LightsoptRunning BoardsoptFront Air DamSplash GuardsPower Adjustable Exterior MirrorDeep Tinted GlassInterval WipersRear Window DefoggerRear Wiper
Interior Dimensions
| Front Headroom | 38.90 in. |
|---|---|
| Rear Headroom | 39.10 in. |
| Front Legroom | 41.30 in. |
| Rear Legroom | 39.40 in. |
| Front Shoulder Room | 56.90 in. |
| Rear Shoulder Room | 56.50 in. |
|---|---|
| Front Hip Room | 54.50 in. |
| Rear Hip Room | 53.50 in. |
| Passenger Volume | 103.30 cu.ft. |
| Cargo Volume | 33.50 cu.ft. |
Exterior Dimensions
| Turning Diameter | 34.10 in. |
|---|---|
| Overall Length | 181.00 in. |
| Overall Width | 70.20 in. |
| Overall Height | 66.20 in. |
| Wheelbase | 103.30 in. |
|---|---|
| Ground Clearance | 8.10 in. |
| Track Front | 60.40 in. |
| Track Rear | 60.80 in. |
Tires & Wheels
Tires: 215/65R16Alloy WheelsFull Size Spare Tire
Weights & Towing
| Curb Weight-automatic | 3472 lbs |
|---|---|
| Standard Towing | 1500 lbs |
| Maximum Towing | 1500 lbs |
| Standard Payload | 1033 lbs |
| Maximum Payload | 1033 lbs |
| Standard GVWR | 4320 lbs |
|---|---|
| Maximum GVWR | 4320 lbs |
| Tow Hitch Receiver | Optional |
| GVWR Class | C |
Pricing & Costs
| Dealer Invoice | $21,753 USD |
|---|---|
| Destination Charge | $515 USD |
| MSRP | $23,550 USD |
|---|
Warranty & Coverage
| Basic Duration | 36 months |
|---|---|
| Powertrain Duration | 36 months |
| Corrosion Duration | 60 months |
| Basic Distance | 36,000 miles |
|---|---|
| Powertrain Distance | 36,000 miles |
| Corrosion Distance | Unlimited miles |



Recent Vehicles
Browse through the vast selection of vehicles that have recently been added to our inventory.
